Korfura babával, repülővel – interjú Gregor Alexandrával
Sokan érezzük, hogy nehéz nekivágni egy kicsi babával bármilyen hosszú utazásnak, pedig vágyunk a nyaralásra, pihenésre. Ezért is kaptam fel a fejem arra a bejegyzésre, amit egy közösségi oldal csoportjában olvastam. Gregor Alexandra ugyanis arról számolt be, hogy a mindössze 9 hónapos kisbabájukkal Korfun voltak egy öt napos nyaraláson, ami jól sikerült. Gondolom a ,,recept” mindenkit érdekel, így megkerestem Alexandrát, aki igent mondott az interjúra.
Ahogy olvastam a beszámolódból, egész Korfu bababarát helynek tűnik. Mi az, amiért biztosan ezt az úti célt javasolnád a kisbabásoknak?
Azért esett Korfura a választás, mert repülővel másfél óra alatt megközelíthető, ami a kisbaba szempontjából előnyös. Zöld a sziget, tehát nem egy kopár vidékre megy nyaralni az ember, így a forróság nem olyan elviselhetetlen. Mivel kb. akkora a sziget, mint a Balaton, mindenhova gyorsan el lehet jutni (így a gyerek/baba se akad ki idő előtt és a látnivalók is kényelmesen felkereshetőek, szóval a baba miatt sem maradunk ki a “jóból”.
Amit babával érdemes megnézni, az az Óváros, ott mindenféle szuvenírt lehet venni, de a parkolás nehéz. A másik látványos, babával is bejárható helyszín az Achilleon (Sissy császárné kastélya). A párom anyukája is velünk tartott, hatalmas segítség volt, amikor kettesben szerettünk volna vacsorázni vagy csak fürdeni egyet. Ennek köszönhetően mi a baba nélkül látogattunk el Paleokasztríciára, ahol hajót béreltünk fél napra. Ha tehetitek, akár gyerekkel, akár anélkül, mindenképp nézzétek meg. Vétek kihagyni azokat a csodás partszakaszokat, amik máshogy amúgy nem megközelíthetőek.
Leginkább a repülőút miatt éreztem azt, hogy itt egy bevállalós családdal állunk szemben. Mégis, ahogy leírtad, mennyire jól működött az egész, megdöbbentett. Mire érdemes a repülőútra való készülődéskor odafigyelni, hogyan pakoltatok?
Az utazáshoz szükséges volt angolra fordított oltási lap és védettségi igazolvány, a babának pedig személyi igazolvány.
A Ryanair felenged ingyenesen egy babakocsit és egy választott dolgot (kiságy, gyerekszék, ilyesmi). Mi e mellé vettünk egy plusz súlykorlát nélküli csomagjegyet a babatáskánknak (8000 Ft körül volt), amellyel egy 20 kg-os csomagot lehet feladni. Ebbe pakoltunk 15 db bébiételt, mivel nem kint szerettem volna kideríteni, hogy a görög babakaják közül melyikre érzékeny. Pelenkát lehet ott is kapni, de mivel nem tudtam, mire számítsak, vittem kb. 45 db-ot és két zacskó tápszert. Utóbbiból az öt nap alatt másfél zacskó fogyott el. Vittem rövid, ujjatlan és hosszú ujjút body-t, 1 db pulcsit és minden napra 2 db zoknit, rövidnacikat, 3db hosszú nadrágot és több típusú megköthető sapit. Sajnos Olivér sem kedveli, ha valami a fején van, csak néha feledkezett meg róla, de nagyrészt levette.
A repülőre emellett felvihető ingyenesen egy 10kg-os, meghatározott méretű bőrönd és egy szintén meghatározott méretű hátitáska (ha azt hinnéd, tele tudsz pakolni súlyra ennyi bőröndöt, ne aggódj, nem olyan kevés az a 10-20 kg). A parton a baba főleg az Ikeában vásárolt összetehető kis lyukas poharakkal játszott. Csak olyan játékokat raktam be neki, amelyek víz kompatibilisek és egy baba úszógumit.
Gyógyszerek közül az alábbiakat hoztuk: Betadine krém, láz- és fájdalomcsillapító kúp (olyat, ami nem igényel hűtést), Fenistil csepp és gél. Elég sok patika van a közelben, ahol a dolgok egy része megtalálható. A szálláson amúgy adtak szúnyogriasztót és naptejet is. Ételek alapanyagait érdemes a fővárosban, nagyobb boltban megvenni, ha az ember főzni szeretne. A kicsi boltok elég drágák és gyér a választékuk. Ha az étterem mellett dönt a látogató, 8 eurónál kezdődik egy étkezés, eszerint kell számítani a költségvetést.
Sok praktikus tanácsot írtál le arról is, mit lehet felvinni a gépre a babának, valamint hogyan jártál el fel- és leszálláskor? Elmondanád, ezeket kérlek az olvasóinknak is?
Kicsit furcsán hangzik, de érdemes a baba alvásához igazítva keresni a repülőjáratot. Nálunk 6:30 körül szokott kelni, ezért 7 órára mentünk ki a reptérre, leadtuk a kiságyat és a baba bőröndöt, amit persze jól telepakoltam a mi folyékony dolgainkkal és nehezebb cuccainkkal is. 9 órakor indult a gép, addig a reptéren tologattam Őt a babakocsival, nézelődött, pelenkát cseréltem, megetettem. Mivel a babának is van egy ”babakocsis táskája”, amit felvihettünk, ebbe tettem neki vizet, cumisüvegben felvihető bármilyen innivaló, vittem tápszert, és üveges ételt is tettem bele, valamint játékokat az útra és pelust. Amikor a busz kivisz a repülőhöz, a repülő mellett a babakocsit össze kell csukni (előzetesen arra is kaptunk egy cédulát, amikor leadtuk a poggyászt és az ágyat), majd egy dolgozó átveszi tőled.
Az utastérben légi utaskísérő adott egy övet, melyet a saját övemhez fűztem, ezzel az ölembe kötöttem a babát. Fel- és leszálláskor végig itatni kellett, mert a kicsik nyomásváltozást nem tudják kiegyenlíteni, bedugul a fülük és fájni fog. Az én babám a felszállás alatt elaludt a rázkódás közben, visszafelé viszont nem volt ilyen szerencsénk. Felszállás után a fedélzeten lehet sétálni a babával, és az üres üléssorokon is el lehet engedni, mászkálni, így elfoglalja magát és az út rövidsége miatt gyorsan eltelik ez az idő. A leszállást követően, mire lejutottunk a babával a gépről, a babakocsi már ott várt minket a repülő mellett.
Hol kerestetek szállást és végül milyet találtatok? Mely szempontok szerint választottátok ki, hogy a babának is megfeleljen?
Az utazást másfél hónappal az időpont előtt kezdtük el szervezni, online. A szállást a Bookingon találtuk, természetesen több lehetőséggel hasonlítottuk össze. Ami miatt végül emellett döntöttünk, az elsősorban a reptér közelsége, a hely felszereltsége (légkondi,vízforraló, stb.) és a tengerpart típusa volt. Korfu déli részén szinte csak homokos strandok találhatók, míg északon a meredekebb, sziklásabb partszakaszok vannak. Mi végül a Rolling Stone Apartbanban szálltunk meg, a Pelekas Beach közvetlen közelében. Örülök, hogy a déli oldalon foglaltunk szállást, mert a nap később kelt fel ezen a részen, ezért 9-10 óráig igazán elviselhető volt a hőmérséklet. A partot nem jellemezte túlzsúfoltság, tiszta volt és sekély, kb. 50 méterig térdig vagy combig ért a víz, így a kicsit nagyobb gyerekeket is simán szabadon lehet benne engedni. A görögök nagyon kedvesek és segítőkészek, a szállásadónknak (Irának) iker lányai vannak, így nagyon megértő volt velünk. Amikor mondtam, hogy a járatunk este 8-kor indul, rögtön mondta, hogy maradjunk nyugodtan, ameddig csak szükséges. Hálánk jeléül megleptük őt egy kis cserepes virággal, illetve a férjét egy kis sörrel. A szálláson meglepetésünkre előkészítettek számunka babatörölközőt, babatakarót, babakanalat és még babakocsit is.
Milyen kinn a közlekedés?
A reptérhez közel eső Green Motiontől béreltünk autót, gyereküléssel. Ők kijöttek elénk egy kisbusszal a reptérre és elszállítottak az autónkért a telephelyükre. Mielőtt az autót leadná a bérlő a nyaralás végén, érdemes ismét teletankolni, mert drágább, ha ők tankolják meg utána. Az üzemanyag nem olcsó, de ezek a kocsik kis fogyasztásúak, cserébe viszont elég lendületesen kell velük közlekedni a meredek utakon.
A fényvédelem nagyon fontos. Úgy láttam a képeken, szerencsések vagytok, a kisbabátok nem szedi le a fejéről a sapkát. Ezen kívül mivel óvtad őt a káros napsugaraktól
A babánkat 50-es naptejjel kentem be mindig, és volt, hogy egy fehér pólót hoztam még neki, amit rajta bevizeztem. Amíg játszott a parton, mellé ültem és az árnyékommal takartam, így egy picit sem égett meg sapi nélkül sem, bár nyilván jobb, ha rajta van a fürdéshez. A strandon 6 euróért lehet bérelni 2 db napozóágyat ernyővel. Nem mindig béreltünk, mert egy lepedőt hoztam magammal otthonról, azt terítettük le mindig, majd a szálláson hagytuk a végén.
Mire érdemes figyelni/mivel érdemes készülni, ha be szeretnénk vinni egy kisbabát a vízbe?
A strandra alvás után mentünk, általában délután, de volt úgy, hogy délelőtt is. Fürdőpelust használtunk, ami kiszárítható és újrahasználható több alkalommal is, ebből kb. 7-et vittünk, de még haza is hoztam belőle. Amire nem készítettük fel a babát, az a homok. Érdemes előtte egy homokozóban otthon hozzászoktatni őket. A tengert nagyon kedvelte, de ahogy a lába leért és a homok mozgott alatta, megijedt tőle. Majdnem minden fürdés és parton csücsülés úgy kezdődött, hogy 10 percig szokta a homok látványát és tapintását, amúgy nem egy félős gyermek, tehát az előzetes hozzászoktatást mindenkinek ajánlom, aki homokos parton szeretne üdülni a picivel.
Van bármilyen egyéb hasznos tanács, amit megosztanál az olvasóinkkal?
A mi utazásunk 120-130.000 Ft körül volt /fő (a baba költségeit kettéosztva). Ebbe a szállás, a repjegy és az autó, illetve az baba autós ülése van benne.
Mindenkinek kellemes nyarat és jó utat kívánok!