Két kicsivel Görögország – interjú Graovac-Gutási Jutkával
Nagyon pici babával nehéz elindulni, akár csak a sarki boltba is, hiszen mindenre fel kell készülni attól kezdve, hogy végig aludni fog odáig, hogy átázik a pelenka és tisztába kell tenni. Hatványozottan nehéz hosszú utazást vállalni, főleg ha többnapos nyaralásról van szó. A magam részéről nem igazán tudom elképzelni, hogy férne be minden az autóba, amire szükségünk lenne. Azonban a mai interjúalanyunk, Judit, a férjével már korábban sem riadt vissza attól, hogy nekivágjon egy ilyen kalandnak. Idén pedig két gyermekkel indultak, a kisebb, Léna mindössze nyolc hónapos volt ekkor.
Hol nyaraltatok? Bababarát hely? Ha igen, ez miben nyilvánul meg?
Maja az első utazás során mindössze 7, a második alkalmával 19 hónapos volt. A tavalyi év kimaradt, de idén ismét sikerült eljutnunk a tengerre, immáron a 3és fél éves (!) Nagylánnyal és a 8 hónapos picivel. Nálunk Görögország a nyerő. Utazási irodán keresztül foglaltuk apartmant. Mindig fontos szempont, hogy tudjak magunkra főzni, közel legyen a part és a viz is élvezhető legyen. Homokos vagy kiskavicsos strand, kisebb hullámok, medúza mentes övezet. Mi eddig mindig május végén vagy június elején mentünk. Ilyenkor még nincs tömeg az autóutakon, a határon és a strandon sem. Elég meleg van strandolni/úszni, de még nem kell légkondit használni a szobákban.
Egy autóval mentetek? Na jó, viccet félretéve… hogy érdemes pakolni, hogy minden elférjen?
Nekünk az autós megoldás volt a legmegfelelöbb. Innen körülményes és drága eljutni Beográdig, hogy tudjunk csatlakozni a csoportbuszhoz. Az út kb 950 km tőlünk egy irányba. Mi ezt úgy oldottuk meg, hogy félúton aludtunk egy éjszakát. Sokkal kényelmesebb az út így, de azért a pakolás terén van mit tanulni. Az első alkalommal szinte mindent vittem, az akkor még ismeretlen helyre (utazóágy, matrac, stb.), de ma már okosabban készítem elő a csomagot. Még így is sok felesleges dolgot tettem be. Törölközőket például ott kapunk, 5 naponta cserélik, azt nem vittem, csak olyat, ami a strandra kellhet. Ruhábol sem kell sok. Attol függ mi a program. Mi reggel keltünk, utána irány a strand, majd vissza az apartmanba pihenni, később pedig újból le a vízhez. Este egy kis séta, tehát papucs és szandál. is kellett, valamit mi vittünk sokféle ennivalót reggelire, és valamennyi ebédalapot. És persze kellett a pelus, tisztálkodó szerek, de ezeket sem komplikáltam túl: kétféle volt: gyerekes meg felnőttes (semmi férfi, női, babás, kisgyerekes).
Mi az, amit mindenképp az utastérbe készítesz, hogy vészhelyzet esetén le tudd foglalni vagy meg tudd nyugtatni a lányokat?
Könyv, kedvenc baba és a csörgő. Kicsit most nekem is furcsa volt, mert amíg egy gyerekkel utaztunk, hátul ültem vele, most viszont kettővel én elől ülök. Van mindig nálam víz és keksz, valamennyi pelus és váltásruha. Valamint kéznél van egy hátizsák, amiben mindenkinek van pizsama, váltásruha és fogkefe, a félúton megalvás végett.
Körülbelül milyen időközönként álltok meg és mennyi időre?
Igyekszünk a déli alvás idején indulni, hogy minél nyugodtabban tudjunk haladni. Aztán a többi gyerekfüggő. Léna még szopizik, így rá külön figyelni kellett. Kb. 5 óra utat tettünk meg naponta, 2-3 megállóval.
A szálláshelyen könnyen boldogultatok a kicsikkel? Milyen ágyat kértetek/adtak nekik?
Az első nap mindig nehéz. Mindenki fáradt, a gyerek nyüzsög, miközben én próbálom kitalálni, hogy mindek hol lenne praktikus helye. Másnap viszont már minden szép és jó. Ahogy említettem, az első alkalommal mindent, de mindnet vittem. Aztán Maja végül nem is aludt a kiságyban. Azóta franciaágyas apartmant kérünk. Idén háromszemélyes szobánk volt. Összehúztuk az ágyakat, és a lányok középen aludtak. Mindkettő sokat forgolódik, ezért így volt a legbiztonságosabb.
Milyen napvédő módszereid vannak? Napernyő, kalap, fényvédő krém? Egyáltalán kimentek a kritikus időszakban?
Ezen a téren fel vagyunk szerelkezve. 50 faktoros UVA és UVB szűrös krémeket viszünk. 2 tubus kell, mert a férjem hajlamos leginkább a leégésre. Valamint emellett van egy UV szűrös sátrunk is, ami könnyű, kis helyen elfér, és nyugodtan tudok benne szoptatni, illetve altatni a gyerekeket. (Decathlonban vettem. Kb. 12000 Ft). Dél körül mindig felmentünk a szobánkba és csak 3 óra után mentünk fagyizni, majd strandolni.
Mi a legnehezebb szerinted egy ilyen utazás lebonyolításában?
Nekem mindig a pakolás: mit vigyek, kell-e, nem kell. A biztosítás is fontos, valamit a mostani járványügyi helyzet miatt a sok papírmunka lehet még nehéz, de kaptunk segítséget az utazási irodától.
Ütköztetek nehézségekbe a járvány miatt?
Igen. Tavaly ezért sem mentünk sehová, idén szerencsére sikerült, de elég idegtépő volt az utolsó nap. Nekem PCR tesztet kellett csináltatnom. Reggel izgatottan vártuk az eredményt, mikor megkaptam az e-mailt, megkezdődött a gyors pakolás (babonából nem pakoltam be előre), a szükséges dokumentumok nyomtatása és indulás, hogy benne legyünk a 72 órában. Más nehézség, kellemetlenség nem volt. Ott is hordani kellett maszkot a boltokban, de az már lassan természetes.
Mi az, amiért mégis mindenképp megéri nekivágni?
Elsősorban az, hogy ilyenkor mindig együtt a család. Otthon mind dolgozunk, kapkodunk. Itt csak mi vagyunk, a sós víz, friss levegő, a lányok nagy játékai a vízben.. és persze a sok finom édesség. J