Kubai kaland egyéves babával – interjú Karácsonyi Alexandrával
Először szinte biztos voltam benne, hogy félreolvastam. Kuba? Egy éves babával? 10 órás repülőút? De bizony, ez Alexandráékkal tényleg megtörtént és egy percét sem bánják. Sőt! Beszámol nekünk az élményeikről és tapasztalataikról, hogy mások is információkhoz jussanak, ha belevágnának egy ilyen életre szóló kalandba.
Miért pont Kuba? Mennyi időre mentetek?
A férjem Dél-Amerikai származású, igaz nem kubai, de ezáltal nagyon szereti a latin országokat, szigeteket akárcsak én. Imádunk salsázni, rendszeresen táncolunk is. Kubában 10 napot töltöttünk el hárman, ekkor a kisfiunk, pontosan Benett 1,5 éves volt.
Hogyan választottatok helyszínt, hogy biztosan bababarát legyen? Milyen kétségeitek voltak?
Foglalásnál több referenciát olvastunk, néztük a hotelrk értékelését. Abban biztosak voltunk, hogy teljes ellátású, “all inclusieve” nyaralást szeretnénk, hogy azzal ne kelljen foglalkozni, hol és mikor tudunk éppen ételt, italt venni. Dél-Amerikában amúgy sem szabad nekünk, európai embereknek akármit megenni, meginni. Ez a legutóbbi volt egyébként a legnagyobb aggodalmam is egyben, mert féltem attól, hogy esetleg Benett rosszul reagál az ottani ételekre. Tudtam, hogy tejterméket nem fogyaszthatunk ott, így kicsi, szívószálas tartós tejeket tettem neki a bőröndbe, mert reggel és este még igényelte. A Hotel éttermében mindig odafigyeltem arra, hogy csakis jól átfőzött zöldségeket adjak neki, illetve hogy a víz csak palackozott legyen, az italokhoz jégkockát sem fogyasztottunk. (Féltünk, hogy csapvízből készítették, amit szintén tilos volt nekünk, európaiaknak fogyasztani)
Milyen trükkökkel vészeltétek át a repülőutat, hogyan viselte a babátok a tíz órás repülést?
Gyurmát, kifestőt, kisautókat vittünk magunkkal. Kubán kívül voltunk még több hosszabb úton is, például Dominikán és Mexikóban. Ezeken a járatokon rajtunk kívül szerencsére mindig több kisgyermekes család is utazott, és a babák együtt is sokat játszottak, másztak az ülések között, jól érezték magukat. A járatokon minket, kisgyermekes családokat mindig egy helyre ültették, erre is odafigyeltek a légitársaságok. Természetesen a tablet sem maradhatott egyébként otthon. Így túl lehetett élni az utat.
Vannak olyan különleges egészségügyi intézkedések, amiket nektek és a kisbabának el kellett végeznetek? Milyen gyógyszerekkel készültetek?
Természetesen vittem magammal láz- és fájdalomcsillapítót a babatáskában, ami mindig kéznél volt. Sebtapaszokat, kézfertőtlenítőt, illetve készültem hasmenés és hányás elleni szerekkel. A kubai úthoz nem voltak kötelező oltások, csak ajánlott, a malária elleni oltás. Mi nem kértük, mert nem olyan helyre mentünk, ahol maláriaveszély állt volna fenn.
Mit pakoltatok még ezen kívül? Milyen ruhákat vittetek? Van, amit utólag visszagondolva biztosan nem vinnél, mert ott is lehet kapni?
Telepakoltam a bőröndöt kekszekkel és rágcsálnivalókkal Benettnek. Ezt utólag nem tenném már, hiszen ezek kaphatók és bátran ehetőek ott is, rengeteg volt belőle a Hotel éttermében. 🙂 Szinte csak nyári ruhákat pakoltunk, illetve 1 pulóvert, 2 hosszú nadrágot az esetleges hűvösebb estékre. Ez mellett hosszú ruhákban indultunk el természetesen és kabátban.
Melyik hónapban mentetek? Milyen az időjárás?
Mi decemberben mentünk, ott töltöttük a Karácsonyt is. Szerintem ilyen távolabbi helyekre akkor érdemes menni, amikor Európában hideg van. Valahogy akkor jobban esik elszökni a nyárba. Természetesen jó idő volt, 30-32 fok körül.
Sokat hallani a hófehér, homokos strandokról. Mivel készültetek, hogy a baba is bemehessen a vízbe?
Stabil, nagy autó alakú kiscsónakot vittünk magunkkal, amiben a parton is tudott pancsolni, miután vízzel megtöltöttem neki, illetve a hullámokkal szemben is jóval erősebb volt, mint egy hagyományos úszógumi. A mienkben volt egy kis műanyag kormány is, dudával, mivel Benett imádja az autókat.
Volt azért mellette időtök egy jó kis szivarra, salsára vagy a történelmi látnivalók megtekintésére?
Nagyon sok cég foglalkozik Kubán belül turisták utaztatásával. Mi egy helyi céget választottunk, nagyon kedves idegenvezetővel és sofőrrel vittek el hármunkat egy régi típusú, autentikus “kubai” (amerikai) autóval megnézni Havannát, Kuba fővárosát. A kubaiak nagyon alázatosak, segítőkész emberek. A Hotel által szervezett kirándulások egyébként dupla annyiba kerültek, így anyagilag is jobban jártunk azzal, hogy helyi cég segítségét kértük, ráadásul nem kellett egy egész nagy csoporthoz alkalmazkodnunk kisgyerekkel, hanem privát autónk és sofőrünk volt. Az idegenvezető tolta végig a babakocsiban Benettet, így nekünk volt időnk fotózni, táncolni, élvezni Havannát. A Hotelen belül is volt minden este salsa, ott is sokat táncoltunk mivel nap végére nagyon elfáradt Benett a rengeteg csavargástól, így Ő ez idő alatt a babakocsiban aludt mellettünk, míg mi táncoltunk, még a hangos zenére sem ébredt fel. Utólag visszagondolva, jobb volt vele nyaralni, amíg pici volt, többet aludt akár a babakocsiban is. Most 4 éves, így a táncolás kilőve, hiszen ha most mennénk, és Ő aludna a hotelszobában akkor már nekünk is mellette kellene maradnunk.
Melyek azok a nehézségek, amikkel esetleg előre nem számoltatok? Mi okozott leginkább problémát?
Igazából semmi. Talán annyi hogy a Hotelen kívül nehéz volt jó minőségű, biztonsággal ehető ételeket találni. De szerencsére mindig volt nálam elég víz és étel, ha elhagytuk a hotelt.
És mi az, amiért mégis mindenképp megéri?
Mindenképp megéri, hiszen egy baba még többet alszik, hamarabb elfárad. Az én tapasztalatom szerint könnyebb volt, több időnk volt kettesben is, mint most, egy 4 évessel. Ráadásul már 3 hónapos kora óta hozzászoktattuk az utazáshoz, repüléshez így neki már ez a normális, így könnyebb vele bárhová gond nélkül elindulni.
Az utazás Youtubeon itt tekinthető meg.