Védőnő szerepe a baba születése után
A védőnő igen fontos támogatást nyújthat a szülőknek az újszülött gondozásában. Különösen fontos ez, annak fényében, hogy a kórházak törekednek a mielőbbi hazaadásra. Így gyakran 2-3 napos korban már otthon vannak a gyerekek. Esetenként kicsit sárgán, gyengébb szopóreflexekkel, alig-alig beindult tejelválasztással, álló köldökcsonkkal.
És még nem is beszéltünk az anya helyzetéről, a szülés utáni fáradságról, a hormonális hatások okozta hangulatingásokról, a gát/hasfali seb fájdalmáról, a tejbelövelés nehézségeiről. Ezen túl az anyának meg kell birkózni azzal a nyomással, hogy van egy pici babája, aki 24 órában őrá van utalva.
Egy gyermek születésével egyben egy anyuka és egy apuka is születik. Ezeket a szerepeket tanulni kell és ez nem kevés zökkenővel jár. Ez akár lehet egy nagyon stresszes időszak is, amikor jól jön egy higgadt szakember, aki támogatja az új családot.
Az első látogatásnál a védőnő elkéri a kórházi dokumentációt és elvégez pár szűrővizsgálatot. Ehhez az újszülöttet le kell vetkőztetnie. Sokszor ez ellenállást vált ki a szülőkből (végre épp most aludt el a gyerek, jaj, nehogy megfázzon, stb.). A vizsgálatok fontosak, ezért a szülők részéről ezt türelemmel kell viselni. A gyermek 6 hetes koráig a védőnő hetente látogatja a családot. Ilyenkor lehetőség van a gyermekágyas időszak kérdéseinek a megbeszélésére is (szoptatás, gátseb ápolás, fürdés, gyógyszerszedés, fogamzásgátlás, szexuális élet, stb.). A továbbiakban 1 éves korig minden hónapban a védőnő elvégzik az életkorhoz kötött szűrővizsgálatokat (ezek rendszerint a rendelőben előre egyeztetett időpontban zajlanak). A szülőnek lehetősége van gyermeke fejlődését nyomon követni.
A www.gyermekalapellatas.hu weboldalról letölthetők a szülői megfigyelési kérdőívek (ha nincs internet hozzáférés, vagy nyomtatási lehetőség, akkor ezt kérhető kinyomtatva a védőnőtől is). Ahhoz, hogy tudjuk, mit tud a babánk érdemes megnézni a „Mit tud a gyermek” videó sorozatot, mely a gyermek fejlődésének szakaszait mutatja be, így segítenek a szülői megfigyelésben. Érdemes a fejlődési lapot már a kötelező vizsgálat előtt kitölteni, így a kérdéseinket összeszedettebben tudjuk átbeszélni.
Szerző: Tománé Mészáros Andrea, védőnő