Védőnő szerepe a várandós gondozásban
A magyar védőnői hálózatot 1915-ben alapították azzal a céllal, hogy a várandósokat és a gyermeküket ellátó szülőket szaktudásukkal támogassák. Elsődleges feladatuk a primer prevenciós munka keretében a betegségek megelőzése, egészségmegőrzési, gyermeknevelési tanácsaikkal és az egészségi állapot szűréseikkel segítsék a szülőket. A várandósok mellett a 0-18 éves korosztályt is ellátják.
Magyarországon a várandósgondozás törvényben rögzített feladat, melyet deklaráltan a védőnő, a háziorvos, a szülész-nőgyógyász szakorvos, a várandós választása esetén a szülésznő végez és a várandós együttműködésén alapul. A rendelet azt is kimondja, hogy ezek a szolgáltatók együttműködésben végzik ezt a feladatot. A védőnő szervezi és tartja a szülésre felkészítő tanfolyamokat, valamint felkészíti a várandóst a szülésre és az újszülött fogadására. Ugyanebben a rendeletben szabályozzák a szülésznő feladatait is. Ennek értelmében a szülésznő csak alacsony rizikó besorolású várandósokat gondozhat, akkor, ha a várandós őt választja. Magas rizikó besorolású várandósoknál a szülész-nőgyógyász irányítása és felügyelete mellett, a háziorvos és a védőnő végzi a gondozást. A várandós kiskönyv kitöltése a védőnő feladata. A kiskönyvben vezeti mind az orvos, mind a védőnő a vizsgálatok eredményét.
A védőnői szolgáltatás területi alapú, így az adott lakóhelyhez kötötten a védőnő nem választható. A várandósgondozás egyrészt gondozási időben a rendelőben, másrészt a várandós otthonában zajlik. Az elvárás, hogy minden trimeszterben legalább 1 védőnő-várandós találkozó legyen.
Országosan a várandósgondozás vegyes képet mutat. Vannak helyek, ahol a védőnők orvosokkal, esetenként szülésznőkkel közösen végzik, szerencsés helyeken pszichológus bevonásával. Egyéni és csoportos foglalkozás keretében lehetőség van a szűrővizsgálatok átbeszélésén és elvégzésén túl a kötetlen beszélgetésre is. Ezen beszélgetések során lehetőség van olyan kérdések megbeszélésére is, melyek erőteljesen érintik az intim szférát úgy, mint várandósság alatti szeretkezés, orgazmus készség változása, sportolási lehetőségek, stb. Mindegyik trimeszterben más-más téma kerül a fókuszba. A szülés közeledtével hangsúlyosabb az újszülött fogadására való felkészülés, babakelengye összeállítása és a szoptatásra való felkészülés.
A védőnők rendelkeznek mind egyéni, mind csoportos egészségfejlesztési módszertani ismeretekkel, van módszertani tankönyvük és a képzésük részét képezi az ilyen ismeretek megszerzése. A szülésre való felkészítés tematikusan a kórházakhoz kötötten zajlik, illetve a magánkórházat egyik szolgáltatása. Általában az állami kórházakban ezek díjmentesek, magánkórházakban térítés fejében igénytől függően lehet egyéni és csoportos felkészítést kérni.
Szerző: Tománé Mészáros Andrea, védőnő