A gerinc fejlődése
Sokszor találkoztam már azzal az egyszerű kérdéssel, hogy „Miért van a gyermekemnek gerincferdülése?” Nem egyszerű megválaszolni, hiszen sok oka lehet. Nagyon összetett választ lehetne adni.
Lehetnek:
- genetikai okai, veleszületett probléma
- szerzett, a nem megfelelő terhelés következtében.
Itt, most lehetőségem nyílik arra, hogy hosszabban kifejtsem a nem megfelelő terhelést csecsemőkorban.
Minden újszülött C alakú gerinccel születik. Még nincsenek görbületek, nincsenek megfelelően kialakult gerincet tartó izomzatok, szalagok. Ezek a mozgásfejlődés során alakulnak ki.
Minden szülő csodálattal nézi gyermeke fejlődését, de sokszor abba a hibába esik, hogy elkezdi hasonlítgatni más gyermekekhez a gyermekét. Mondjuk meg őszintén, hogy mindenkivel előfordult, más gyerekek fejlődési ütemének követése. Nem biztos, hogy hiteles információkat kapunk. Sokan büszkeségből dicsekednek, hogy gyermekük idő előtt elindult, már 1 hónaposan forog stb.
Minden gyermek mozgásfejlődési üteme más. Ha bizonytalanak vagyunk, kérdezzünk meg szakembert, gyógytornászt.
Hozzám is sokszor jön aggódó szülő, hogy nézzem már meg, megfelelően halad a babája fejlődése. Mikor megnyugtatom a szülőket, szégyenkezve mondják, hogy lehet túl aggódták.
Sosem baj, ha egy szülő aggódik, ez normális. Ez a dolga, nekem pedig az, hogy megnyugtassam.
Gyógytornászként régóta foglalkozom csecsemőkkel, gyerekekkel és mondhatom, hogy felgyorsult a világ és a mozgásfejődés is. Sok koraszülött baba nem mutat már lemaradást, gyorsan beéri az időre született csecsemőt a mozgásban. Persze ott is van lassabban, van gyorsabban fejlődő. Nem szabad leragadni a hónapoknál, hogy már kúszni kellene, vagy már 9 hónaposan áll, de még nem indult el 3 hónapja. A picik érzik, hogy mikor jött el az idő, mikor képesek bizonyos mozgásformákra.
De, térjünk vissza a gerinc fejlődésére.
A gerinc görbületek a mozgásfejlődés során alakulnak ki. Sokszor halljuk, hogy a babát hasra kell fordítani. Igen! Hasonfekvés nélkül, nem fogja emelgetni a fejét, nem fog kúszni, mászni.
Sok baba nem szeret hason feküdni, de ez szoktatás kérdése. Időnként bátran fordítsuk hasra, és ha már nagyon nyűgös fordítsuk vissza.
Az első 4 hónap alatt hason fekve emelgeti a fejét, majd megemelve fordítja jobbra, balra. A nyaki görbület ilyenkor alakul ki. A hiba ott szokott előfordulni, amikor falhoz toljuk a kiságyat és a baba feje mindig ugyanott van. Falat nézni nem egy élmény, a hangunkat is a másik irányból hallják, így mindig egy irányba fordítja a fejét. Ilyenkor érdemes másik irányba fektetni a picit.
Az önálló felülés időszaka 6-12 hónap, ekkor alakul ki a háti görbület. Ha erőltetjük az ülést, túlterhelődik a háti gerinc és az ágyéki szakaszra is hátrányosan hat. Ez későbbiekben gerincferdüléshez vezet. Érdemes odafigyelni, hogy hátizomzata mikor engedi meg, hogy folyamatosan támasztás nélkül üljön. Ha elfárad a baba hátizma, jelezni fogja és vissza akar feküdni, vagy nekünk dől. Erre mindig figyeljünk. 9-11 hónapos korban már stabilan ülnek, ilyenkor ültethető etetőszékbe is.
Ez az időszak sem törvényszerű, mindig a baba izomállapotához igazodjunk.
Kúszás során fejlődnek a felső hátizmok, a négykézlábon rugózással, mászással a farizmok és az alsó hátizmok erősödnek.
A mászás folyamata a mozgásfejlődés egyik legfontosabb szakaszának tartom. Ez egy magasan szervezett mozgásforma, a fej, törzs és négy végtagok tér és időbeli összerendezett egysége. Előfeltétele a mozgás irányának becslése, a megfelelő egyensúlyhelyzet kialakítása, kinetikus mozgások alapja. A stabil helyzetek megtartásának feltételei, amely a guggolást, térdelést, felállást segítik.
Az önálló felállással, az ágyéki görbülete alakul ki és erősödik. Itt is fontos, hogy erőltetni nem szabad. Ha már feláll, nem kell rögtön járatni. A felállás során a legnagyobb igénybevételnek van kitéve a gerinc, idő kell, míg felerősödnek a tartó izmok.
Az ez utáni mozgásoknak is rendkívül erős szerepük van. A természetes aktív mozgások teszik lehetővé a vázizomzat megfelelő fejlődését, erősödését. Épp ezért hagyjuk meg a természetes mozgását, a maga ütemében haladni. Adjunk megfelelő teret, időt a mozgáshoz és semmit ne erőltessünk.
Bizonyos játék kiegészítőkről is szeretnék szót ejteni.
A bébikompot sokan használják, viszont vannak nézetek, amik azt támasztják alá, hogy árt a babának.
Napi több órás használata biztos nem jó. A baba nem tanul meg benne járni, nem tanul meg elesni, nem fejlődnek megfelelően az izmai és a nem megfelelően beállított magasság miatt lábujjhegyen kénytelen állni és sajnos rögzülni is fog. A hátizmok fáradásakor pedig nem tud pihenni, így túlterhelődik a gerinc.
A kenguru is csak 3 hónapos kortól ajánlott, amikor már tudja tartani a baba fejét. Rossz még látni is, hogy csuklik a feje jobbra, balra.
A járóka is sokak számára kedvelt eszköz, hiszen biztonságban van a gyermekük. Ne felejtsük el, hogy a felfelé irányuló mozgást támogatja, gyakori használata akadályozza a normál mozgásfejlődést.
A természetes mozgás, térben és időben megfelelő támogatással egészséges mozgásfejlődést eredményez. Egész életünkben hordozni fogjuk ennek hatását.
Szerző: Horváth Ágnes, gyógytornász