Fogcsikorgatva, avagy minden a fogzásról
Kilencedik hónap, hetedik fog. Itt tartunk most. Egy eddig ismeretlen tünettel bővültünk ma reggel, a fogcsikorgatással.
Minden gyerek máshogy viseli a fogzást. Van olyan ismerősünk – nem titkolom, irigykedem –, aki arról számolt be, hogy csak a már kikandikáló fogacskából jöttek rá, megtörtént a rettegve várt fogzás. Mások napokig, vigasztalhatatlanul ordító babákról számolnak be. Sokféle praktika és tanács áll rendelkezésre.
Nálunk a következő történt. Viszonylag korán kezdődött a fogzás és pikk-pakk bukkantak elő a vártnál korábban a metszőfogak. Hol alul, hol felül, mindig örömmel fogadtam, de a lelkesedésem valahogy alábbhagyott az újabb nyűglődős éjszakák során.
A fogzás jelei között a legtöbb elég egyértelműen jelzi a helyzetet:
- Duzzadt, piros íny. Kitapintva – ha a picurka hagyja – pici kemény fogkezdemény érezhető.
- Sok-sok nyál. Ettől köhöghet is, illetve ha hidegebb van kinn, a sétálás során kimarhatja a kis arcocskáját (mi körömvirágkrémmel varázsoltuk újra puhává, de ebben a témában is ezerféle tanács található a neten)
- Rágcsálási kényszer. A kis kezétől kezdve a hideg rágókán át az összes közelbe kerülő tárgyig. Az első fogaknál harapós puszikat kaptam. Az ötödiknél vezettük be épp a tejtermékeket, így folyton hideg túrót rágcsált. A hetediknél már az arcomra rendes puszit kapok, de mindenhol máshol szívesen belém harap, esetleg kiszívja a bőrömet, ha nem figyelek. Kellett pár lila foltocska, hogy megtanuljam.
- Étvágytalanság. Itt aztán minden előfordult nálunk. A legfurcsább az volt, mikor a tápszert kizárólag teljesen kihűlve volt hajlandó elfogyasztani. Azt mondják, ilyenkor hagyjuk az új ízeket, próbáljuk a kedvenceit. Számoltam a falatokat az egykor imádott tejpépből. Azután kibújt a fog és minden visszatért a normális kerékvágásba.
- Esti/éjszakai nyugtalanság. Napközben, úgy ahogy lefoglalja a játék, az élmények, de a nap végén már csak a fájdalom marad.
- Kipirult arc, fülhöz kapkodás. Ez újdonság, az eddigi fogaknál nem volt. A fülét látta az orvos – fogzás ide vagy oda, azért a fülhöz kapkodás másnak a tünete is lehet, komolyan kell venni.
- Vizes orrfolyás. Két napig tartott, azt mondják, ez is lehet a fogzás tünete.
- Fogcsikorgatás. Ez az új tünet. Állítólag azért van, mert számára is különös az érzés, az új fogacska a szájában. A nagy felfedezésben a nyelvére is ráharapott egyszer. Remélem, abbamarad egy-két hét után, mert nagyon furcsa hallgatni.
Vannak egyéb jelek is, ami nálunk szerencsére nem jelentkezett, de más ismerősök meséltek róla:
- hányás
- hasmenés
- enyhe hőemelkedés
- szoptatás elutasítása (sajnos mi tápszeresek vagyunk már, így ezt nem tapasztaltam)
Mi segít? Mindenkinél más. Nálunk ezek a dolgok váltak be:
- Sok-sok szeretgetés. Bizony ilyenkor van, hogy kézben szeret lenni, bújni és kevésbé érdeklik a játékok, mint egyébként.
- Hűtött rágcsik. Jól bevált technika, nálunk is mindig van 3-4 a hűtőben.
- Érdesebb felületű játékok. Úgyis a szájába veszi, ezért ilyenkor inkább azokat hagyom elől, amiknek a felülete könnyíti a fogzást. Főleg puha, de érdes játékokat. Nagy kedvencek a kis színes labdácskák, és azok a fürdetőkönyvek, amelyek gerince érdesebb.
- Dologéllel kezdtük. Az első két fognál jó volt, utána semmi.
- Dentinox. Csak ritkán, főleg lefekvéskor. Figyelni kell rá, hogy utána ne egyen-igyon, ez a krém ugyanis lidokaint is tartalmaz. Éppen ezért, napi 3-nál többször nem ajánlott használni.
- Nurofen szirup. Kétszer adtam, éjszaka, amikor már nagyon nehéz volt neki.
- Fogkefe. A negyedik fog után megkezdtük a fogmosást. Addig szilikonos, ujjra húzható, azóta sörtés babafogkefével. Nagyon élvezi, néha már kiveszi a kezemből és ő maga dörzsizi ott, ahol szüksége van rá. Persze ez mindig felügyeletet igényel!! Volt, hogy kirágott pár sörtét, így a doktor nénink tanácsára vettem szilikonos fogkefeimitációt is, amit fogmosás után a kezébe nyomok és kedvére rágcsálhat.
A neten még ezerféle dolog van (Chamomilla, Viburcol kúp, Baby Panadol, ecsetelő, borostyánlánc (ez elég veszélyesen hangzik, pláne éjszakára) …), de javaslom, hogy minden esetben kérdezd meg a házi gyermekorvost, ha valami gyógyhatású készítményhez nyúlsz!
És persze érdemes ilyenkor a body fölé nyálkendőt adni a manóra, hogy ne kelljen sűrűn átöltöztetni.
Nektek hogyan zajlott a fogzás? Mi segített az átvészelésében?